Egzamin teoretyczny w WORD przed przystąpieniem do kursu na prawo jazdy?

Według aktualnie panujących zasad odnośnie przystępowania do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego nie trzeba rozpoczynać kursu na prawo jazdy w ośrodku szkolenia kierowców. Ponadto, zajęcia z wiedzy teoretycznej prowadzone przez ośrodki szkolenia kierowców nie wymagają obecności kursanta.
Część kursantów oczywiście nie zrezygnuje z uczęszczania na zajęcia, ponieważ chce posłuchać wykładów instruktorów oraz się doszkolić w grupie. Jednak większość osób po prostu nie ma na to czasu i jeżeli jest taka możliwość to opuszczają zajęcia. Jest to całkiem rozsądny wybór dla kogoś kto jest w stanie pouczyć się indywidualnie w domu bądź w innych miejscach przez aplikację mobilną.

Zacznijmy od tego, że kursant może przystąpić do egzaminu teoretycznego w WORD zanim w ogóle zapisze się na kurs w OSK o ile będzie w posiadaniu wymaganych dokumentów.

Wymagane dokumenty w celu zapisania się na egzamin teoretyczny w WORD :

1. Dowód dokonania opłaty
2. Ważny dokument tożsamości
3. Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę)

Po zdanym egzaminie teoretycznym, kandydat powinien zapisać się do ośrodka szkolenia kierowców w celu odbycia zajęć praktycznych (jazd pojazdem). Po ukończeniu kursu praktycznego, można zapisać się na egzamin praktyczny w WORD.

Numer PKK ? - Profil Kandydata na KierowcęAby przystąpić do egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego, a nawet żeby zapisać się na kurs na prawo jazdy do ośrodka szkolenia należy mieć nadany numer PKK. Jest to indywidualny numer nadawany każdemu kandydatowi, po którym jest on rozpoznawany w ośrodku szkolenia oraz w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Jak go zdobyć?

1. W pierwszej kolejności należy zrobić badania lekarskie w zakładzie medycyny pracy, gdzie kandydat jest badany pod różnymi względami. Jeżeli lekarz stwierdzi, że kandydat może kierować pojazdami wystawi orzeczenie lekarskie.
2. Kandydat posiadający już wystawione orzeczenie lekarskie, musi przygotować aktualne zdjęcie jak do dowodu osobistego 3,5cm x 4,5cm twarzą na wprost, zrobione maksymalnie 6 miesięcy wcześniej.
3. Wraz ze zdjęciem, dokumentem tożsamości, dokumentem potwierdzającym adres zameldowania, orzeczeniem lekarskim, , należy udać się do urzędu miejskiego, złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Zostanie założony profil kierowcy oraz nadany indywidualny numer PKK.
Tagi:
Napisany 15-03-2018 14:42 przez etestynaprawojazdyEgzamin teoretyczny na prawo jazdy staje się z roku na rok coraz większym wyzwaniem. Przed reformą egzaminu na prawo jazdy liczba pytań wynosiła 500, teraz jest ich znacznie więcej. Obecna baza pytań jest oficjalnie opublikowana na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, z tym, że pytania są niewyselekcjonowane na poszczególne kategorie, a także nie zawierają sugerowanej poprawnej odpowiedzi, więc nauka z nich jest raczej niemożliwa.

W głowach kursantów pojawia się szereg pytań związanych z egzaminem, na które odpowiemy w poniższym artykule.

1. Ile jest wszystkich pytań na prawo jazdy ?

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało wszystkie pytania, które mogą się pojawić na egzaminie.
Dokładna ich liczba na rok 2018 wynosi - 2651 pytań. Od 2015 roku nie uległa ona zmianie.
Oczywiście od 2015 nastąpiły zmiany w pytaniach. Niektóre pytania zostały usunięte, a także część pytań została dodana.
Powodem usunięcia nielicznych pytań jest m.in. zmiana przepisów ruchu drogowego.
Z tym, że ta ilość są to pytania na wszystkie kategorie prawa jazdy: A, B, C, D, T a także prawo jazdy na tramwaj.

2. Ile jest pytań testowych na poszczególne kat. A, B, C, D, T ?
Kategoria A, A1, A2, AM - 1496
Kategoria B, B1 - 1590
Kategoria C, C1 - 1444
Kategoria D, D1 - 1434
Kategoria T - 1414

2.1. Testy na prawo jazdy 2018.
W roku 2018 nastąpią zmiany w przepisach dla początkujących kierowców.
O zmianach przeczytacie tutaj: Prawo jazdy po 4 czerwca 2018
Jak ta zmiana może wpłynąć na pytania na prawo jazdy ?
Mogą nastąpić niewielkie zmiany w pytaniach lub baza pytań może być rozszerzona o zagadnienia, których zmiany dotyczą np:
- Ograniczenia prędkości,
- zielony listek,
- czynności (np. zarobkowe) które można wykonywać pojazdem,
- punkty karne,
Są to jedynie nasze przewidywania, które są bardzo prawdopodobne - biorąc pod uwagę aktualizowanie bazy pytań na przestrzeni lat ze względu na zmianę przepisów.Dlaczego suma wszystkich pytań dla danej kategorii przekracza wcześniej zapowiedziane 2651 pytań?
Dzieje się tak, ponieważ pytania testowe na prawo jazdy powielają się. Oznacza to, że np. przy niektórych pytaniach dla kategorii B i C występują identyczne pytania.

3. Czy muszę uczyć się wszystkich 2651 ?
Nie trzeba uczyć się wszystkich. Jeżeli chcesz zdać pozytywnie i bezbłędnie egzamin, musisz się nauczyć wszystkich pytań dla kategorii którą zdajesz na egzaminie.
Przykładowo dla kategorii B są to 1592 pytania.

4. Których się uczyć aby skutecznie zdać egzamin na prawo jazdy i nie zaśmiecać swojej głowy niepotrzebnym materiałem ?
Wiele firm oferuje skuteczną naukę testów na prawo jazdy z oficjalną bazą np. 3000 pytań.
Jest to wprowadzanie ludzi w błąd, ponieważ ministerstwo nie wypuściło aż tylu pytań. Twoja nauka wydłuży się o bezsensowne pytania, które nie wystąpią na Twoim egzaminie - stracisz tylko niepotrzebnie czas.
Pamiętaj, że więcej nie zawsze znaczy lepiej.

5. Gdzie mogę się nauczyć poprawnych testów na prawo jazdy z oficjalnej bazy Ministerstwa ?
Jak wspominaliśmy na początku tego artykułu. Na stronie ministerstwa są wszystkie pytania, z tym, że nie ma na nie odpowiedzi i nie odwzorowują prawdziwego egzaminu.
Pytań możesz nauczyć się w specjalnie przygotowanym kursie na naszej stronie, gdzie opracowaliśmy wszystkie pytania, które pojawią się na egzaminie państwowym.
Link do kursu:
Prawo jazdy - Testy Kategorii A, B, C, D, T


Tagi:
Napisany 02-01-2018 17:00 przez etestynaprawojazdy

Z roku na rok powstają coraz to nowe przepisy, które nakładają więcej obowiązków na nowych posiadaczy prawa jazdy.
Dlaczego młodzi kierowcy dostają więcej obowiązków ?
Powodem nałożenia dodatkowych obowiązków jest przede wszystkim nieprzestrzeganie przepisów przez młodych kierowców oraz poprawa bezpieczeństwa na drogach.
Statystyki pokazują, że młodzi kierowcy uczestniczą w dużej ilości wypadków drogowych.
Kierowcy w wieku od 19-24 lat uczestniczą aż w co trzecim wypadku o skutku śmiertelnym.
Podstawowymi czynnikami są przede wszystkim brak doświadczenia, brawura, alkohol, chęć zaimponowania znajomym i brak wyobraźni.

Jakie zmiany od 4 Czerwca 2018 ?

1. Obowiązkowy dwuletni okres próbny, który może być dodatkowo przedłużony przez starostę za nieprzestrzeganie przepisów.
- Kierowca w okresie próbnym może popełnić tylko jedno wykroczenie - bez konsekwencji przedłużenia okresu próbnego i odebrania dokumentu prawa jazdy.

- Jeżeli kierowca popełni 2 wykroczenia (potwierdzone mandatem lub wyrokiem sądu), okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata. Więc jeżeli podstawowy okres próbny trwa 2 lata i kierowca w pierwszy dzień posiadania prawa jazdy popełni 2 wykroczenia, to jego okres próbny może zostać przedłużony do 4 lat.

- 3 wykroczenia wiążą się z utratą prawa jazdy.

2. Dodatkowy kurs teoretyczny oraz praktyczny = dodatkowe koszta.
Kurs teoretyczny - ok. 100zł
Jest to krótkie 2 - godzinne szkolenie na temat wypadków drogowych. Przeprowadzane w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego.

Kurs praktyczny - ok. 200zł
Tematyka kursu praktycznego, to wyprowadzanie auta z poślizgu. Przeprowadzane w Ośrodkach Doskonalenia Techniki jazdy. Ma za zadanie nauczyć kierowcę wyprowadzania auta z poślizgu, a także uświadomić kierujących jak ważne jest zachowanie odpowiedniej prędkości, która zapobiega nieoczekiwanym poślizgom.

3. Mniejsze ograniczenia prędkości przez pierwsze 8 miesięcy.Ile będą wynosić nowe limity ?
Teren zabudowany - 50 km/h w każdym przypadku (nawet jeśli znaki drogowe zezwalają na szybszą jazdę).
Poza obszarem zabudowanym - 80 km/h (obecnie jest to 90km/h, chyba, że znaki pozwalają na szybszą jazdę)
Drogi ekspresowe i autostrady – 100 km/h.4. Brak możliwości pracy w charakterze kierowcy.


Wykonywanie pracy zarobkowej przez pierwsze 8 miesięcy od zdobycia prawa jazdy przy pomocy samochodu będzie niedozwolone. Młodzi nie będą mogli dorobić jako dostawca pizzy itp.
Dotyczy to także prowadzenia działalności gospodarczej, w której zachodzi potrzeba prowadzenia auta.

5. Obowiązek posiadania zielonego listka przez pierwsze 8 miesięcy.


Obecnie zielony listek nie jest obowiązkowy, kierowca przyklejał go dobrowolnie. Po 4 czerwca 2018 posiadanie zielonego listka będzie obowiązkowe.

6. Dwuletni okres próbny będzie obowiązywał także kierowców, którzy stracili prawo jazdy za przekroczenie punktów karnych.
Obecny limit punktów karnych wynosi 24 pkt - a po jego przekroczeniu, prawo jazdy zostaje zatrzymane.
Po zmianach przepisów limit 24 punktów pozostaje bez zmian. Po przekroczeniu dopuszczalnych punktów karnych kierowca zostanie skierowany na 28 godzinny kurs doszkalający, który zakończony będzie ponownym egzaminem.
Dodatkowo taki kierowca musi ponownie udać się na badanie psychologiczne.
Kierowca, który ponownie uzyska pozytywny wynik egzaminu i badań psychologicznych będzie pod nadzorem starosty w 5 letnim okresie. Po ponownym przekroczeniu dozwolonych punktów karnych, prawo jazdy zostanie zatrzymane.
Takiego kierowcę czeka ponowne szkolenie i egzamin.

Jakie zmiany w egzaminie praktycznym i teoretycznym po 4 czerwca 2018 ?

W egzaminie praktycznym mogą wystąpić niewielkie zmiany, których nie odczujemy - konkretnie limity prędkości, które będą występowały dla młodych kierowców, mogą także obowiązywać na egzaminie.
W egzaminie teoretycznym - jedyna zmiana jaka może nastąpić jest to aktualizacja bazy pytań. Oczywiście nie ma co się tym martwić.
Aktualne testy na prawo jazdy znajdziesz na naszej stronie.
Tagi:
Napisany 16-12-2017 15:27 przez etestynaprawojazdy

Jeżeli już uczysz się do egzaminu, to pewnie Cię zastanawia dosyć często pojawiający się w pytaniach na prawo jazdy tzw. "Czterokołowiec". Jeżeli dopiero masz zamiar rozpocząć naukę, ten artykuł będzie równie przydatny.

Czym jest czterokołowiec i czym się różni od czterokołowca lekkiego ?

Zgodnie z ustawą "prawo o ruchu drogowym" Art. 2. ust. 53 i 54:

Czterokołowiec jest to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza: w przypadku przewozu rzeczy 550 kg, w przypadku przewozu osób 400 kg.
Do poruszania się czterokołowcem wymagane jest minimalnie prawo jazdy kategorii B1.
Czterokołowiec lekki czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.
Do poruszania się czterokołowcem lekkim wymagane jest minimalnie prawo jazdy kategorii AM.
5 rzeczy, które musisz wiedzieć o czterokołowcu, aby żadne pytanie na egzaminie z nim związane Cię nie zaskoczyło:

1. Technika jazdy czterokołowcem:

Skręcanie w prawo - ciężar ciała przenosimy na prawo (pochylamy się), aby wyrównać siłę odśrodkową.
Skręcanie w lewo - analogicznie ciało pochylamy w lewo.
Podjazd pod górkę (wzniesienie) - przyjmujemy wyprostowaną postawę i pochylamy ciało do przodu.
Zjazd z górki (ze wzniesienia) - pozycja siedząca, a ciężar ciała przenosimy na tył.
Boczne pochylenie (w prawo) - ciężar ciała przenosimy w lewo.
Boczne pochylenie (w lewo) - ciężar ciała przenosimy w prawo.
Podczas jazdy i pokonywania zakrętów nie zwalniamy i nie otwieramy gwałtownie przepustnicy.

2. Podczas przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość czterokołowca nie może przekraczać - 40 km/h.

3. Zakaz wjazdu czterokołowcem na autostradę i drogę ekspresową.

4. Obowiązek używania kasków ochronnych dla kierującego i pasażerów.

5. Najczęstszymi urazami podczas przewrócenia się na czterokołowcu jest uraz czaszki i karku.


Jeżeli już wiesz o tych pięciu rzeczach, będziesz w stanie bez problemu odpowiedzieć na każde pytanie na egzaminie teoretycznym związane z czterokołowcem i czterokołowcem lekkim.

Przykładowe pytania na egzaminie teoretycznym:

W jaki sposób będziesz przeciwdziałać sile odśrodkowej podczas skręcania czterokołowcem w lewo ?
- Górną część ciała odchylę w prawo.
- Zaprę się prawą stopą o płytę podnóżka.
- Będę utrzymywać ciało w osi wzdłużnej pojazdu.

Co jest niewskazane podczas jazdy czterokołowcem w zakręcie ?
- utrzymywanie niewielkiej stałej prędkości jazdy.
- pochylenie się w stronę zakrętu.
- nagłe zamknięcie lub otwarcie przepustnicy.

Czy kierując czterokołowcem masz prawo przewozić dziecko w wieku do 6 lat ?
- nie.
- tak, ale tylko z prędkością do 40 km/h.
- tak, z dowolną prędkością.

Jaką pozycję ciała powinieneś utrzymywać w czasie zjeżdżania czterokołowcem ze wzniesienia ?
- siedzącą, z ciężarem ciała przeniesionym w stronę tylnej osi.
- stojącą, prostopadłą do osi wzdłużnej pojazdu.
- siedzącą, z ciałem pochylonym do przodu

Napisany 07-04-2017 16:52 przez etestynaprawojazdy800 - tyle podejść do egzaminu na prawo jazdy miała pewna Koreanka. Ale nie martw się, swój egzamin możesz zdać spokojnie za pierwszym podejściem, dlatego przygotowaliśmy 10 praktycznych zasad, które Ci w tym pomogą.
Zasady te dotyczą w większości egzaminu praktycznego. O sposobach zdania egzaminu teoretycznego przeczytasz TUTAJ

Jak zdać egzamin na prawo jazdy ?

1. Podczas nauki jazdy praktycznej zmieniaj instruktora.
Gdy jesteś jeszcze na etapie przygotowań do egzaminu i nie masz przejechanych 30 godzin, to zmień instruktora nauki jazdy. Jazda z jednym instruktorem nie wróży nic dobrego. Jeżeli mamy możliwość to zamieńmy go. Zmiana instruktora otworzy nam alternatywę, poznasz metody innych osób, które mogą Cię nauczyć czegoś nowego, być może lepszej opcji wykonywania manewru i innych sytuacji występujących na drodze. Być może dowiesz się, że poprzedni instruktor nauczył Cię czegoś źle. Znam osobiście przypadek, gdzie instruktor uczył kursanta pokonywać łuk wykonując 1,5 obrotu kierownicy w momencie minięcia 3 słupka. Nauka odbywała się samochodem Toyotą Yaris, na egzaminie jednak nastąpiła zmiana samochodu na Skodę Fabia - tam już 1,5 obrotu się nie zgadzało, co do wyniku egzaminu można domyślać się samemu. Zmiana instruktora pozwala także przyzwyczaić nas do nowej osoby siedzącej obok, a taką dostaniemy też na egzaminie.

2. Wybierz godzinę i termin egzaminu praktycznego gdzie ruch w mieście jest najmniejszy.
Pora egzaminu jest niezwykle ważna. Datę i godzinę możemy wybrać samodzielnie - śmiało skorzystajmy z tej opcji. Zdawanie egzaminu na prawo jazdy jest mniej kłopotliwe, gdzie ruch pieszych i samochodów jest mniejszy. Unikajmy godzin porannych 7:00 - 9:00 gdzie ludzie śpieszą się do pracy, a dzieciaki biegnące do szkoły mogą wbiec nam na przejście - łatwiej wymusić pierwszeństwo. Godziny szczytu: 14:00-17:00 będą także złym rozwiązaniem, zestresowany człowiek po pracy tylko przeszkodzi nam w egzaminie. W godzinach 9:00 - 14:00 ludzie pracują, lub się uczą i to będą dla nas najbardziej sprzyjające godziny egzaminu. Oczywiście polecamy wcześniej zaobserwować sami, w jakich godzinach w mieście naszego WORDu natężenie ruchu jest najmniej uciążliwe.

3. Wyładuj stres przed egzaminem.
Czy wiesz, że egzamin na prawo jazdy zaraz obok egzaminu maturalnego jest jednym z najbardziej stresującym egzaminem w życiu człowieka ?
Nie daj się zastraszyć, rozładuj stres. Dobrym rozwiązaniem będzie sport, jeżeli jesteś osobą aktywną: idź przed egzaminem na siłownię, pobiegaj - te czynności wydzielają w nas endorfiny (hormony szczęścia) dlatego będą naszym sprzymierzeńcem na egzaminie. Dla mniej aktywnych: wystarczy spacer z psem. Możemy zadecydować sami, co w nas wydziela najwięcej pozytywnej energii i po prostu zróbmy to przed egzaminem. Dobre przygotowanie do egzaminu jest także niezwykle ważne, o czym przeczytamy w artykule: Jak uniknąć stresu przed egzaminem

4. Na egzamin przyjdź wcześniej.
Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, przyjedź 30 minut wcześniej. Nasza świadomość, że możemy się spóźnić wzmoży nasz stres, powoduje, że zapominamy niektóre rzeczy. To sprawi, że na egzaminie przeoczymy ważne elementy np. włączenie świateł, co wpłynie na wynik naszego egzaminu.

5. Ubierz się schludnie i wygodnie.
Ubiór na egzaminie jest niezwykle ważny. Jeśli jesteś kobietą możesz mieć ochotę włożyć czerwone szpilki i niebieską bluzkę z dużym dekoltem (pomijając już aspekty mody i dobierania kolorów) po to aby nieco zdobyć przychylność egzaminatora - to nie będzie dobre rozwiązanie, z góry zostaniesz uznana za kobietę, której parkowanie równoległe nie wyszło zupełnie nigdy. Oczywiście w szpilkach jest możliwe wciśnięcie sprzęgła (do udowodniła niejedna kobieta) Ale znacznie łatwiej będzie nam zdawać egzamin np. w trampkach. Dres Kościołowy także odradzamy - mimo wygody. Nie musisz także odstawiać się w garnitur ślubny, prowadzenie w nim auta nie jest wygodne. Wystarczy włożyć jeansy, wygodne buty i prostą koszulę. Oczywiście ubiór dobieramy tak aby czuć się pewnie. Ubiorem z góry pokazujemy, że zależy nam na egzaminie, a co w połączeniu z kulturą osobistą może już nieco przekonać egzaminatora. Nie zapominajmy także o higienie osobistej.

6. Bądź kulturalny.
Egzaminator to nie wróg - on wykonuje swoją pracę. Bądź miły, przywitaj się, powiedz "Dzień Dobry". Nie żuj gumy na egzaminie.

7. Nie wdawaj się w dyskusje z egzaminatorem.
Popełniłeś błąd, egzaminator na Ciebie krzyczy ? Nie przejmuj się tym, bądź pokorny. To tylko błąd, który możesz popełnić. Przyznaj rację egzaminatorowi i rób swoje dalej. Pamiętaj, że w razie niepowodzenia możesz trafić ponownie na tego samego egzaminatora, więc lepiej żeby Cię polubił.

8. Popisywanie się odstaw na bok.
Jeździłeś traktorem w gospodarstwie rodziców od 7 roku życia i czujesz się mistrzem kierownicy ?
Gdy Twoja pewność siebie Cię przerasta i masz się za lepszego kierowcę niż Robert Kubica, zapomnij o tym, nie próbuj udowadniać, że prawo jazdy należy Ci się bez egzaminu i jest on zbędny, a opłatę za egzamin wolałeś przeznaczyć na dom dziecka. "Normalna" jazda, a egzamin to dwie odmienne rzeczy. Na egzaminie kierownicę trzymamy dwiema rękami, nie jedną. Nie próbuj się wywyższać i pokazywać egzaminatorowi, że jeździsz od 15 lat samochodem rodziców, pokaż mu, że jeździsz przepisowo, potrafisz nad sobą panować i jesteś rozważny. Wiemy, że oduczenie się nawyków jest bardzo trudne, ale zrób to i na egzaminie zachowuj się jak początkująca osoba.

9. Nie zagaduj egzaminatora.
Nie odzywaj się na egzaminie - chyba, że egzaminator sam Cię o coś zapyta. Egzaminator to nie najlepsza przyjaciółka, jest to osoba, która ma zweryfikować Twoje przygotowanie. Wdawanie się w dialogi nie jest najlepszym pomysłem.

10. Zawsze przepuszczaj pieszego na przejściu dla pieszych.
Gdy tylko zbliżasz się do przejścia dla pieszych i widzisz czekającego pieszego, zatrzymaj się w każdym przypadku (chyba, że masz zielone światło) Egzaminator potrafi oblać nas już za to, że nie zatrzymaliśmy się na przejściu. Gdy zatrzymasz się pokażesz tym egzaminatorowi, że nigdzie Ci się nie śpieszy i jesteś cierpliwy.
Napisany 05-04-2017 17:18 przez etestynaprawojazdy

<< Previous 1 2 3 Next >>

Powered by CuteNews
Nasz test rozwiązano już razy. Dołącz do nas już dziś!