10 zasad, które pomogą Ci zdać egzamin na prawo jazdy800 - tyle podejść do egzaminu na prawo jazdy miała pewna Koreanka. Ale nie martw się, swój egzamin możesz zdać spokojnie za pierwszym podejściem, dlatego przygotowaliśmy 10 praktycznych zasad, które Ci w tym pomogą.
Zasady te dotyczą w większości egzaminu praktycznego. O sposobach zdania egzaminu teoretycznego przeczytasz TUTAJ

Jak zdać egzamin na prawo jazdy ?

1. Podczas nauki jazdy praktycznej zmieniaj instruktora.
Gdy jesteś jeszcze na etapie przygotowań do egzaminu i nie masz przejechanych 30 godzin, to zmień instruktora nauki jazdy. Jazda z jednym instruktorem nie wróży nic dobrego. Jeżeli mamy możliwość to zamieńmy go. Zmiana instruktora otworzy nam alternatywę, poznasz metody innych osób, które mogą Cię nauczyć czegoś nowego, być może lepszej opcji wykonywania manewru i innych sytuacji występujących na drodze. Być może dowiesz się, że poprzedni instruktor nauczył Cię czegoś źle. Znam osobiście przypadek, gdzie instruktor uczył kursanta pokonywać łuk wykonując 1,5 obrotu kierownicy w momencie minięcia 3 słupka. Nauka odbywała się samochodem Toyotą Yaris, na egzaminie jednak nastąpiła zmiana samochodu na Skodę Fabia - tam już 1,5 obrotu się nie zgadzało, co do wyniku egzaminu można domyślać się samemu. Zmiana instruktora pozwala także przyzwyczaić nas do nowej osoby siedzącej obok, a taką dostaniemy też na egzaminie.

2. Wybierz godzinę i termin egzaminu praktycznego gdzie ruch w mieście jest najmniejszy.
Pora egzaminu jest niezwykle ważna. Datę i godzinę możemy wybrać samodzielnie - śmiało skorzystajmy z tej opcji. Zdawanie egzaminu na prawo jazdy jest mniej kłopotliwe, gdzie ruch pieszych i samochodów jest mniejszy. Unikajmy godzin porannych 7:00 - 9:00 gdzie ludzie śpieszą się do pracy, a dzieciaki biegnące do szkoły mogą wbiec nam na przejście - łatwiej wymusić pierwszeństwo. Godziny szczytu: 14:00-17:00 będą także złym rozwiązaniem, zestresowany człowiek po pracy tylko przeszkodzi nam w egzaminie. W godzinach 9:00 - 14:00 ludzie pracują, lub się uczą i to będą dla nas najbardziej sprzyjające godziny egzaminu. Oczywiście polecamy wcześniej zaobserwować sami, w jakich godzinach w mieście naszego WORDu natężenie ruchu jest najmniej uciążliwe.

3. Wyładuj stres przed egzaminem.
Czy wiesz, że egzamin na prawo jazdy zaraz obok egzaminu maturalnego jest jednym z najbardziej stresującym egzaminem w życiu człowieka ?
Nie daj się zastraszyć, rozładuj stres. Dobrym rozwiązaniem będzie sport, jeżeli jesteś osobą aktywną: idź przed egzaminem na siłownię, pobiegaj - te czynności wydzielają w nas endorfiny (hormony szczęścia) dlatego będą naszym sprzymierzeńcem na egzaminie. Dla mniej aktywnych: wystarczy spacer z psem. Możemy zadecydować sami, co w nas wydziela najwięcej pozytywnej energii i po prostu zróbmy to przed egzaminem. Dobre przygotowanie do egzaminu jest także niezwykle ważne, o czym przeczytamy w artykule: Jak uniknąć stresu przed egzaminem

4. Na egzamin przyjdź wcześniej.
Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę, przyjedź 30 minut wcześniej. Nasza świadomość, że możemy się spóźnić wzmoży nasz stres, powoduje, że zapominamy niektóre rzeczy. To sprawi, że na egzaminie przeoczymy ważne elementy np. włączenie świateł, co wpłynie na wynik naszego egzaminu.

5. Ubierz się schludnie i wygodnie.
Ubiór na egzaminie jest niezwykle ważny. Jeśli jesteś kobietą możesz mieć ochotę włożyć czerwone szpilki i niebieską bluzkę z dużym dekoltem (pomijając już aspekty mody i dobierania kolorów) po to aby nieco zdobyć przychylność egzaminatora - to nie będzie dobre rozwiązanie, z góry zostaniesz uznana za kobietę, której parkowanie równoległe nie wyszło zupełnie nigdy. Oczywiście w szpilkach jest możliwe wciśnięcie sprzęgła (do udowodniła niejedna kobieta) Ale znacznie łatwiej będzie nam zdawać egzamin np. w trampkach. Dres Kościołowy także odradzamy - mimo wygody. Nie musisz także odstawiać się w garnitur ślubny, prowadzenie w nim auta nie jest wygodne. Wystarczy włożyć jeansy, wygodne buty i prostą koszulę. Oczywiście ubiór dobieramy tak aby czuć się pewnie. Ubiorem z góry pokazujemy, że zależy nam na egzaminie, a co w połączeniu z kulturą osobistą może już nieco przekonać egzaminatora. Nie zapominajmy także o higienie osobistej.

6. Bądź kulturalny.
Egzaminator to nie wróg - on wykonuje swoją pracę. Bądź miły, przywitaj się, powiedz "Dzień Dobry". Nie żuj gumy na egzaminie.

7. Nie wdawaj się w dyskusje z egzaminatorem.
Popełniłeś błąd, egzaminator na Ciebie krzyczy ? Nie przejmuj się tym, bądź pokorny. To tylko błąd, który możesz popełnić. Przyznaj rację egzaminatorowi i rób swoje dalej. Pamiętaj, że w razie niepowodzenia możesz trafić ponownie na tego samego egzaminatora, więc lepiej żeby Cię polubił.

8. Popisywanie się odstaw na bok.
Jeździłeś traktorem w gospodarstwie rodziców od 7 roku życia i czujesz się mistrzem kierownicy ?
Gdy Twoja pewność siebie Cię przerasta i masz się za lepszego kierowcę niż Robert Kubica, zapomnij o tym, nie próbuj udowadniać, że prawo jazdy należy Ci się bez egzaminu i jest on zbędny, a opłatę za egzamin wolałeś przeznaczyć na dom dziecka. "Normalna" jazda, a egzamin to dwie odmienne rzeczy. Na egzaminie kierownicę trzymamy dwiema rękami, nie jedną. Nie próbuj się wywyższać i pokazywać egzaminatorowi, że jeździsz od 15 lat samochodem rodziców, pokaż mu, że jeździsz przepisowo, potrafisz nad sobą panować i jesteś rozważny. Wiemy, że oduczenie się nawyków jest bardzo trudne, ale zrób to i na egzaminie zachowuj się jak początkująca osoba.

9. Nie zagaduj egzaminatora.
Nie odzywaj się na egzaminie - chyba, że egzaminator sam Cię o coś zapyta. Egzaminator to nie najlepsza przyjaciółka, jest to osoba, która ma zweryfikować Twoje przygotowanie. Wdawanie się w dialogi nie jest najlepszym pomysłem.

10. Zawsze przepuszczaj pieszego na przejściu dla pieszych.
Gdy tylko zbliżasz się do przejścia dla pieszych i widzisz czekającego pieszego, zatrzymaj się w każdym przypadku (chyba, że masz zielone światło) Egzaminator potrafi oblać nas już za to, że nie zatrzymaliśmy się na przejściu. Gdy zatrzymasz się pokażesz tym egzaminatorowi, że nigdzie Ci się nie śpieszy i jesteś cierpliwy.
Napisane dnia 05-04-2017 17:18 przez etestynaprawojazdy
Powered by CuteNews
Nasz test rozwiązano już razy. Dołącz do nas już dziś!