Rodzaj pytania: Podstawowe
Identyfikator pytania: 695
Podczas przyśpieszania samochodem ciężarowym lecz zachowaniem niezmienionej prędkości jazdy wzrost obrotów silnika może być spowodowany uszkodzeniem sprzęgła.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 578
Ładunek wystający poza płaszczyzny obrysu pojazdu może być na nim umieszczony tylko przy zachowaniu następujących warunków:
3) ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.
Rodzaj pytania: Podstawowe
Identyfikator pytania: 190
Wyjaśnienie pytania:
Kiedy policjant stoi do nas bokiem - możemy wjechać na skrzyżowanie, oznacza to sygnał zielony.
Rodzaj pytania: Podstawowe
Identyfikator pytania: 105
Usterki w układzie kierowniczym są niezwykle groźne (w tym sumaryczny luz układu kierowniczego). Mogą doprowadzić do niekontrolowanej zmiany kierunku jazdy oraz utraty panowania nad kierownicą.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 582
Wyjaśnienie pytania:
Neutralizacją substancji niebezpiecznej na drodze zajmuje się straż pożarna, wzywać należy bezpośrednio pod nr 998.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 603
Zwalniacz, retarder – urządzenie służące do długotrwałego hamowania pojazdu lub elementów maszyny. Praktycznie używa się go w celu zapobieżenia nadmiernemu wzrostowi prędkości - np. podczas długotrwałych zjazdów ze wzniesienia
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 150
Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 647
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, światła mijania powinny oświetlać drogę co najmniej 40 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 208
Aby w pełni wykorzystać możliwości układu ABS i najkrótszą drogę hamowania, pedał hamulca należy wcisnąć maksymalnie. ABS zadziała tylko wtedy, gdy koła pojazdu utracą przyczepność. Podczas hamowania awaryjnego pedał hamulca wciskamy maksymalnie i trzymamy go w stałej pozycji przez cały okres hamowania.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 688
Samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy i pomieszczenie przystosowane do przewozu osób powinny wyposażone być w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga wewnątrz przestrzeni przeznaczonej do przewozu osób.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 17
Poszkodowanego ułożonego w pozycji bocznej bezpiecznej, należy obracać na drugi bok co 30 minut, spowodowane jest to krążeniem obwodowym w kończynie górnej znajdującej się na dole.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 205
Prawidłowe pokonywanie zakrętów powinno odbywać się z jak największym zachowaniem kąta. W tym wypadku powinniśmy jechać jak najbliżej linii ciągłej (nie przekraczając jej) jadąc prawym pasem ruchu.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 670
Dopuszczalny nacisk na oś napędową samochodu ciężarowego nie może być większy niż 11,5 tony.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 649
Zezwolenie to wydawane jest przez zarządcę drogi po której ma poruszać się dany pojazd. O zezwolenie takie można się starać tylko gdy przejazd pojazdu nienormatywnego ma odbywać się po drogach gminnych, powiatowych lub wojewódzkich.
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 689
Dopuszczalna długość pojazdów dopuszczonych do ruchu: zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy – 18,75 m
Rodzaj pytania: Podstawowe
Identyfikator pytania: 1107
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. / Nie musimy stale zachowywać szczególnej ostrożności, a jedynie wtedy kiedy wymaga tego ustawa. Ustawa nie wymaga stale zachowywać szczególnej ostrożności od zmierzchu do świtu.".
Rodzaj pytania: Podstawowe
Identyfikator pytania: 173
Zabrania się zawracania: w tunelu, na moście, wiadukcie lub drodze jednokierunkowej
Rodzaj pytania: Specjalistyczne
Identyfikator pytania: 651
Ustala się następujące oznakowanie ładunku: 3) ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub na tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie); widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1.000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania pasami białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie końca ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej