Nowe ujednolicone prawo jazdy w całej Unii Europejskiej

Do stycznia 2033 roku we wszystkich krajach Unii Europejskiej muszą zostać wymienione prawo jazdy! Nowe mają być jednakowe dla wszystkich obywateli UE, co ma poprawić bezpieczeństwo i chronić przed falsyfikatami.Koniec bezterminowego prawa jazdy

Nie tylko w Polsce, ale nadal w wielu krajach wspólnoty europejskiej nadal występują bezterminowe prawa jazdy. Nowe dokumenty będą obowiązywały w zależności od kraju od 10 do 15 lat. Ważność jak i obowiązek przechodzenia badań lekarskich przy każdej wymianie ustalają już same Państwa członkowskie. W przypadku zawodowi kierowców nie następuje żadna zmiana – muszą przejść obowiązkowe badania co 5 lat.

Poprawa bezpieczeństwa

Nowe dokumenty mają uchronić przed fałszywymi i poprawić bezpieczeństwo. W dniu dzisiejszym na terenie Unii Europejskiej jest około 110 różnych dokumentów potwierdzających uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych – są również jeszcze wersje papierowe. Nowa wersja będzie jednakowa dla wszystkich Państw członkowskich – zdjęcie oraz te same informacje niezalenie od kraju. Chronione będą mikrochipem, aby wzmocnić ochronę przed fałszerzami.

„Dzisiaj policjanci drogówki muszą rozpoznawać ponad setkę różnych rodzajów praw jazdy. Zdjęcia mogą być nieaktualne, uprawnienia danej kategorii niejasne, a sam dokument może być łatwy do podrobienia. Dlatego potrzebowaliśmy dokumentu, który jest przejrzysty, zrozumiały i bardzo trudny do sfałszowania” – tłumaczą unijni urzędnicy (źródło: www.dw.com).

Spokojnie, nie pędźcie jeszcze do Urzędów

We wszystkich krajach członkowskich nieprzekraczalną datą do posiadania nowego dokumentu jest 19 stycznia 2033r. Mamy więc mnóstwo czasu na wymianę naszych dokumentów. W Polsce akcja wymiany dokumentów rozpocznie się dopiero za 9 lat - w 2028 roku, a dokumenty będą ważne przez 15 lat.


A Wy jakie macie przemyślenia na temat ujednoliconego prawa jazdy?


Zespół e-testynaprawojazdy.pl
(artykuł na podstawie: https://www.dw.com/pl/ca%C5%82a-unia-wymienia-prawa-jazdy/a-47640434 )
Napisane dnia 24-02-2019 11:07 przez etestynaprawojazdy
Powered by CuteNews
Nasz test rozwiązano już razy. Dołącz do nas już dziś!