Egzamin praktyczny – ruszanie z miejsca, jazda do przodu i tyłu, ruszanie na wzniesieniu.Postaramy się przedstawić jak wygląda egzamin praktyczny w kategorii B krok po kroku. W drugiej części cyklu artykułów omówimy zadania praktyczne na placu manewrowym – ruszanie z miejsca, jazda do przodu i tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu.

Ruszanie z miejsca oraz jazda do przodu i tyłu – co w tym trudnego?

Z pozoru łatwe zadanie, ale w przypadku stresu towarzyszącego nam podczas egzaminu (w szczególności pierwszego) wcale nie jest to takie proste.
W tym zadaniu powinniśmy wykonać następujące czynności:

• włączyć silnik,
• zapalić odpowiednie światła,
• upewnić się o możliwości jazdy,
• przejechać wyznaczonym torem jazdy do przodu oraz do tyłu.

Wydaje się to proste, ale aż 25% zdających odpada już na tym zadaniu. Bardzo ważne jest w tym zadaniu pełne skupienie i obserwacja toru jazdy, aby nie najechać na linię, ani nie strącić żadnego słupka. Przypominamy również, że lusterka ustawione przed podejściem do tego zadania muszą pozostać w niezmienionej pozycji aż do końca egzaminu!
W przypadku, gdy widzimy, że najeżdżamy na linię czy zaraz dojdzie do strącenia przez nas słupka – zatrzymajmy się. Jeżeli nie popełnimy jednego z wymienionych błędów krytycznych będziemy mogli powtórzyć zadanie!

Ruszanie z miejsca na wzniesieniu czyli górkaaAAAaaa 😉

Ostatnie zadanie na placu manewrowym to ruszanie z miejsca na wzniesieniu. Polega ono na tym, żeby udowodnić umiejętność ruszania pod górkę w taki sposób, aby silnik nie zgasł, a pojazd stoczył się co najwyżej 20 cm.

Po dojeździe na miejsce wskazane przez egzaminatora zatrzymujemy pojazd oraz zaciągamy hamulec ręczny. Następnie powinniśmy zwalniając jednocześnie hamulec pomocniczy oraz pedał sprzęgła nacisnąć pedał gazu, aby wprowadzić pojazd w ruch. Pamiętajmy o tym, że za szybkie zwalnianie pedału sprzęgła w stosunku do hamulca ręcznego może spowodować wyłączenie silnika, natomiast zbyt wolne – stoczenie się pojazdu.
Przy tym zadaniu również nie dajmy się ponieść emocjom i postarajmy się opanować stres. W przypadku niepowodzenia za pierwszym razem, możemy powtórzyć zadanie.

Zainteresowanych odsyłamy do filmiku instruktażowego przygotowanego przez WORD Warszawa dostępnego pod poniższym linkiem:

Link do filmu w portalu youtube - pierwsze zadanie
oraz
Link do filmu w portalu youtube - drugie zadanie

Należy również pamiętać, że przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego musimy mieć zdany egzamin teoretyczny. W przygotowaniach do niego na pewno pomoże nasz system łatwej nauki dostępny w naszej aplikacji z testami na prawo jazdy.

Życzymy owocnej nauki,
zespół e-testynaprawojazdy.pl
Napisane dnia 10-04-2019 15:30 przez etestynaprawojazdy
Powered by CuteNews
Nasz test rozwiązano już razy. Dołącz do nas już dziś!