Egzamin praktyczny – przygotowanie się do jazdy, sprawdzenie stanu technicznego. Kategoria BPostaramy się przedstawić jak wygląda egzamin praktyczny w kategorii B krok po kroku. W pierwszej części artykułu omówimy podstawowe kwestie – jakie dokumenty należy zabrać ze sobą oraz na czym polegają dwie pierwsze części egzaminu tj. przygotowanie się dojazdy oraz sprawdzenie stanu technicznego auta.

Co należy wziąć ze sobą na egzamin praktyczny?

Pytanie może wydawać się trywialne, ale jeżeli zapomnimy podstawowych rzeczy możemy zostać niedopuszczeni do egzaminu. W kategorii B mamy je trzy:
- ważny dokument tożsamości: dowód osobisty, paszport lub kartę pobyt,
- wygodne i bezpieczne obuwie,
- adekwatnie do orzeczenia lekarskiego: okulary, soczewki, aparat słuchowy, itd.

Posiadając wyżej wymienione rzeczy możemy spokojnie udać się na nasze podejście uzyskania prawa jazdy. W pierwszej kolejności czeka nas bój na placu manewrowym. Po sprawdzeniu naszej tożsamości przez egzaminatora, ale jeszcze przed ruszeniem samochodem egzaminacyjnym czekają nas pierwsze dwa zadania – sprawdzenie stanu technicznego auta oraz przygotowanie się do jazdy.

Sprawdzenie stanu technicznego auta

Warto zaznaczyć, że na wykonanie tego zadania mamy limit czasowy – 5 minut. W tej części musimy udowodnić, że potrafimy sprawdzić poziom płynów eksploatacyjnych w pojeździe, sprawność sygnału dźwiękowego oraz świateł w pojeździe. To jaki płyn bądź światło będziemy musieli sprawdzić jest wybierane w drodze losowania, które przeprowadzi egzaminator. W przypadku świateł znajdujących się z tyłu pojazdu możemy, a nawet musimy poprosić egzaminatora o pomoc w potwierdzeniu ich działania.

Przygotowanie się do jazdy

Po zaliczeniu pierwszego zadania przechodzimy do przygotowania się do jazdy. Na te zadanie nie ma żadnego limitu czasu. W trakcie jego wykonywania powinniśmy:
- ustawić poprawie fotel oraz sprawdzić ustawienie zagłówka,
- ustawić poprawnie lusterka,
- zapiąć pas bezpieczeństwa,
- upewnić się, że drzwi pojazdu są zamknięte,
- poinformować egzaminatora o zakończeniu działania.

Należy pamiętać, aby lusterka były ustawione tak jak do jazdy w ruchu drogowym, a nie do potrzeb zadań na placu manewrowym. W dalszej części egzaminu, egzaminator może nam nie pozwolić na ich przestawienie!

Zainteresowanych odsyłamy do filmiku instruktażowego przygotowanego przez WORD Warszawa dostępnego pod poniższym linkiem:

Link do filmu w portalu youtube

Należy również pamiętać, że przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego musimy mieć zdany egzamin teoretyczny. W przygotowaniach do niego na pewno pomoże nasz system łatwej nauki dostępny w naszej aplikacji z testami na prawo jazdy.

Życzymy owocnej nauki,
zespół e-testynaprawojazdy.pl
Napisane dnia 28-03-2019 16:34 przez etestynaprawojazdy
Powered by CuteNews
Nasz test rozwiązano już razy. Dołącz do nas już dziś!